UWAGA! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanieZamknij!

Uwaga!Wstyd

 

Seminarium pt. „Uwaga! Wstyd!”


01-03.10.2021, Rachela Molicka

 

Gdy odczuwamy wstyd, pojawia się wyrwa się w naszych powiązaniach z innymi ludźmi. Odczuwając wstyd, wypadamy z tańca- choreografii ludzkiego teatru. Największa głębia tego odczucia ciska nas w otchłań, w której nie istnieją słowa- a jedynie cisza. W owym ”brakującym miejscu” brakuje oczu, które mogłyby nas widzieć, ponieważ zdążyli odwrócić wzrok- nikt nie chce oglądać z przerażenia, które nie ma nazwy.”
Wstyd i zazdrość. Phil Mollon

 

Mówi się o nim mało. Bo wstyd to wstydliwy temat. I bardzo trudna, a zarazem mało znana emocja, działająca w ukryciu. U podstaw toksycznego wstydu jest potężny lęk przed zdemaskowaniem, bowiem wstyd to bolesne i raniące przekonanie o własnej bezwartościowości i ułomności jako osoby ludzkiej. Człowiek owładnięty wstydem czuje się mniejszy i chce zniknąć, dlatego ze wszystkich sił broni ujawnienia swojego wnętrza innym ludziom, ale przede wszystkim samemu sobie. Dlatego traci kontakt z sobą, wyrzeka się niejako siebie. Żyje w poczuciu izolacji i całkowitego osamotnienia.

Tak przeżywany wstyd jest niezwykle bolesnym wewnętrznym przeżyciem, głęboka raną wewnętrzną i zamachem na integralność. Zawstydzanie kogoś to rodzaj porzucenia, a trzymanie się własnego wstydu to samo -porzucenie.

Równocześnie wstyd jest przecież specyficznie ludzką cechą, która wyróżnia człowieka ze świata zwierząt.

Dlaczego: Uwaga ! Wstyd ! ? Bo warto poświęcić uwagę wstydowi.

 

Zapraszam zatem na czułe i delikatne spotkanie ze wstydem.

 

Rachela Molicka

psychoterapeutka i superwizorka aplikantka Sekcji naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, terapeutka, trenerka i superwizorka delegowana psychodramy wg Moreno. Kilkukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatr. Prowadziła 15 lat integracyjny Teatr trochę Inny. Prowadzi praktykę prywatną w Krakowie.

 

Stowarzyszenie Polski Instytut Psychodramy
ul. Michała Bałuckiego 6, 30-318 Kraków
NIP: 6762150959
PEKAO S.A. 22 1240 4689 1111 0000 5141 9185
Copyright © 2009. All rights reserved.