Transgeneracyjne aspekty zbiorowej traumy

Transgeneracyjne aspekty zbiorowej traumy

Transgenerational aspects of collective trauma - seminarium tłumaczone

Kraków, ul. Olszańska 5, 3p

Tamara Čavić-Đurić

20 czerwca 2025 - 22 czerwca 2025

Psychogenealogia to koncepcja stworzona przez Anne-Ancelin Schützenberger, rosyjsko-francuską psycholożkę i psychodramatystkę. Odnosi się ona do obecności różnych niewytłumaczalnych problemów psychologicznych, chorób lub wydarzeń w życiu jednostek, których nie można zrozumieć. Odkryła, że różne ważne fakty z życia naszych przodków są przekazywane przez pokolenia. Przekazy te są ponownie przeżywane przez potomków, bez świadomości ich pochodzenia i bez zrozumienia ich znaczenia. Oznacza to, że wszystkie znaczące, niewypowiedziane, tajne lub bolesne i nieprzetworzone materiały muszą zostać ponownie wprowadzone do życia, aby zostały naprawione. Oznacza to, że procesy te zachodzą nawet (zwłaszcza!) wtedy, gdy nie wiemy, do kogo należą. Wielu współczesnych Anne-Ancelin również pisało o odkrytych  wzorcach transgeneracyjnych. Następcy Anne-Ancelin rozwijali jej teorię. Łącznie opisali oni kilka klinicznych wzorców transgeneracyjnych, na przykład: niewidzialną lojalność, wybraną traumę, zastępcze dziecko, niedokończoną sprawę, upiora w krypcie i wiele innych. Dziś, w erze epigenetyki, mamy naukowe dowody na to, w jaki sposób odbywa się transmisja międzypokoleniowa: poprzez komórki rozrodcze, metylację, kod DNA, pole kwantowe, wzorce kulturowe i oczywiście poprzez komunikację rodzinną.

Będąc tego świadomi możemy uwzględniać znacznie licznych zbiorowych traum z przeszłości dla naszego własnego życia i życia przyszłych pokoleń. Jak mawiała Anne-Ancelin Schützenberger: „To, co wyparte – trwa!”.

Podczas tego warsztatu użyjemy konkretnych rozgrzewek, aby połączyć „tu i teraz” ze zbiorowymi traumami; spróbujemy rozpoznać rodzaje koncepcji transgeneracyjnych za pomocą socjometrii i genosocjogramu; oraz naprawić zbiorowe rany poprzez transgeneracyjną psychodramę/socjodramę.

Niech rozpocznie się spotkanie z przodkami!

Tamara Cavic Djuric, M.D., PhD, psychiatra, trener i superwizor psychodramy, zaawansowany terapeuta transgeneracyjny. Prezes Belgradzkiego Centrum Psychodramy w Serbii.

Przez trzy dekady pracowała w Klinice Zaburzeń Psychiatrycznych w Belgradzie jako kierownik oddziału zaburzeń psychofizjologicznych, następnie poradni dla młodzieży, a później jako kierownik oddziału psychoterapii.

Jej obszary zainteresowań to trauma i terapia grupowa. Jest pracownikiem naukowym Wydziału Medycznego w Belgradzie i autorką dwóch monografii na temat traumy i psychoterapii, a także wielu opublikowanych artykułów zawodowych i naukowych.

Dr Tamara Cavic-Djuric posiada Krajowy i Europejski Certyfikat Psychoterapii oraz pracuje jako trener i superwizor psychodramy. Pracuje w prywatnej praktyce w Belgradzie.

Cena seminarium 1260zł

Opłatę należy wnieść na konto Polskiego Instytutu Psychodramy

  nr konta: 22 1240 4689 1111 0000 5141 9185